مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت قاسم ایران در سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 1397 برگزار گردید.

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت قاسم ایران سال مالی منتهی به 29 اسفندماه 1398 با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و بصورت پخش زنده اینترنتی از سایت آپارات در روز چهارشنبه مورخ 07/03/1399 در سالن اجتماعات شرکت دارویی و بهداشتی مینو برگزار گردید. در آیین برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه ی شرکت قاسم ایران دکتر مجید غلاث بعنوان نماینده سهامدار اصلی شرکت قاسم ایران و رئیس مجمع به عملکرد خوب و قابل دفاع شرکت قاسم ایران اشاره کرد و از اعضای هیئت مدیره و مدیران و کارکنان این شرکت بابت عملکرد سال گذشته تقدیر نموده و خاطرنشان کردند در سال 99 نیز این روند روبه رشد میبایست ادامه یابد.

در ادامه جلسه مهندس خزرائی مدیرعامل شرکت قاسم ایران نیز در مجمع عمومی عادی سالیانه ی این شرکت گفت: پیدا کردن تامین کنندگان مناسب از جمله برنامه های اصلی این شرکت محسوب می شود که در سال 98 موفق شدیم با رایزنی های فشرده، توانستیم تعدادی تامین کنندگان دارویی و غذایی دیگر را به جمع تامین کننده ها اضافه کنیم و بر همین اساس امیدواریم در سال جاری میزان فروش شرکت در بخش دارویی و غذایی رشد مناسبی داشته باشد.


وی با اشاره به اینکه افزایش تعداد مشتریان یکی از اهداف شرکت قاسم ایران است، افزود: استمرار فروش محصولات از لحاظ مالی بسیار مهم است و ما در سال 98 حدود 9درصد به مشتریان غذایی و حدود 3 درصد به مشتریان دارویی خود اضافه کرده ایم.

مدیرعامل قاسم ایران افزودند: با توسعه فروش مویرگی تعداد مشتریان افزایش یافته و نسبت به جذب تامین کنندگان جدید در سال جاری در گروه محصولات مورد نیاز اقدام گردید

همچنین ایشان با اشاره به اینکه در استانهایی که فاقد شعبه بودیم تعداد 14 نمایندگی جذب کرده ایم تا پخش محصولات این شرکت را برعهده داشته باشند. و با این امر، باعث کاهش هزینه های پخش شده ایم.

مهندس خزرائی افزودند: از آنجائیکه سبد قاسم ایران در بخش غذایی، سبد بسیار بزرگی می باشد و درجهت بهتر شدن کیفیت فروش لاین دوم فروش غذایی را ایجاد نموده ایم. و در این خصوص تعداد فروشندگان خود را افزایش داده ایم و پیش بینی می کنیم با اجرایی شدن این موضوع تعداد اقلام بیشتری را به فروش رسانده و بالطبع عمبکرد بهتری داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت قاسم ایران بیان نمودند، در بخش لجستیک ما در سال98 تمام ناوگان خود را به سیستم  GPS مجهز نمودیم که این کار باعث اصلاح مسیربندی پخش و صرفه چویی در زمان و همچنین منجر به کاهش هزینه های پخش گردید.

مهندس خزرائی با اشاره به اینکه در سال 98 با ایجاد انضباط مالی و ارتقاء کیفیت فروش، توانستیم سودآوری شرکت را افزایش دهیم که این رشد فروش در سال 98 نسبت به سال 97 حدود 55درصد افزایش داشته است. همچنین حدود 138 درصد رشد در سود عملیاتی و حدود 63 درصد رشد سود ناخالص را در سال 98 داشته ایم. و امیدواریم در سال 99 فروش شرکت افزایش چشمگیری داشته باشد تا آخر سال سود خوبی به سهامداران محترم خود ارائه نمائیم.براساس این گزارش در ادامه مجمع گزارش عملکرد هیات مدیره و حسابرس قرائت شد که مشروح آن را در ذیل می خوانید:

پیام هیات مدیره

حمد و سپاس خداوند یکتا را که با تکیه بر عزم راسخ همکاران و تخصص و تعهد و اعتماد سهامداران گرامی، سال 1398 را با فراز و فرودهای بسیار در ابعاد اقتصادی به پایان رسانده ایم و با قدردانی از کلیه عزیزانی که هیئت مدیره را در انجام مسئولیت های خویش یاری نموده اند، گزارش ارزیابی عملکرد شرکت در سال گذشته را تقدیم سهامداران گرامی می نماییم.

بی تردید تغییر و تحولات نظام اقتصادی کشور تأثیرات قابل توجهی در رفتار و عملکرد فعالان اقتصادی و بازار سرمایه ایجاد میکند، این در حالی است که پیامدهای سیاسی داخلی و روابط خارجی نیز تأثیر غیر قابل انکاری در تحولات اقتصادی و رفتارهای جامعه دارد. شرکت قاسم ایران نیز با توجه به مسئولیتی که در حمایت از کالای ایرانی بر دوش خود احساس میکند، با همت و تلاش همکاران در ابعاد گوناگون فعالیت های خود، گام های موثری برداشته است.

 

شرایط اقتصادی سال1398 تشدید تداوم اقتصاد رکود تورمی و مشکل تامین کالا را در پی داشت که در ماههای پایانی سال باتوجه به شیوع بیماری کرونا شرکت با چالش هایی روبرو بوده که با مدیریت و رعایت پروتکل های ابلاغی از سوی وزارت بهداشت ودرمان و آموزش پزشکی تا حدزیادی براین مشکل فائق آمده و این موضوع تاثیر بااهمیتی برفعالیت شرکت نداشته است.

 

با توجه به بستر اقتصادی و شرایط بازار ضرورت داشت تا سیاستگذاری در حوزه کسب و کار و بازار مورد بازنگری مجدد قرارگیرد، لذا بازنگری صورت پذیرفته باتوجه به شرایط بازار در روابط فیمابین تامین کنندگان و مشتریان در سال 1398 در دستوركار قرار گرفت که تبعات آن در سال جاری و سالهای آتی قابل ارزیابی خواهد بود.

 

در راستای سیاستهای جذب نقدینگی،اكثر شرکتهای فعال در زمینه پخش با هدف بقاء و حفظ سهم بازار  و عدم کسری سرمایه در گردش ،مدت وصول  از مشتریان را کاهش دادند.این شركت نیز با برنامه ریزی بر روی نقدفروشی با توجه به شرایط بازار و تامین نقدینگی مناسب قدرت چانه زنی خود در روابط با شركتهای تامین كننده  كالا بهبود داد به گونه ای که باعث گردید سهم بازار خود برای بهره برداری بیشتر در دوره های آتی گسترش یابد.

مرور کلی بر وضعیت و تحولات صنعت مربوط به سال مالی مورد گزارش

 

 

در متون اقتصادی " قدرت بازار " به عنوان توان عوامل بازار در تأثیر گذاری به قیمت کالا در بازار ، برای کسب منافع بیشتر میباشد و محیط رقابتی بازار تنها به قدرت عرضه کنندگان (شرکتهای پخش) محدود نمیشود بلکه در شرایطی تقاضا کنندگان یعنی مشتریان بالقوه شرکت های پخش نیز دارای قدرت بازار ( قدرت چانه زنی ) میباشند و در برخی از حوزه های فعالیت های شرکت های پخش نیز تعیین کننده میباشند و در نهایت خواستار تأمین منافع بیشتر و روز افزون خود میباشند.

صنعت پخش ، در حوزه فعالیت خود بعلت خصوصیات ذاتی (تعدد مشتریان، تعدد معاملات ، پراکندگی مناطق جغرافیایی، حجم کالا ها، تعداد کالاها و ...) از یک سو و رقابت ناسالم ناشی از محیط اقتصادی از سوی دیگر ، از صنایع بسیار پرخطر و ریسک پذیر میباشد زیرا نقدینگی صنعت پخش وابستگی کامل به نحوه دریافت از مشتریان را دارد و این ریسک در مورد مشتریان دارویی خصوصا" بیمارستانها و مراکز درمانی وابسته به دانشگاهها علوم پزشکی بعلت وابسته بودن به تخصیص بودجه سالانه بسیار بالا میباشد، لذا فعالان صنعت پخش جهت جبران کمبود سرمایه در گردش و نقدینگی یا به سوی دریافت تسهیلات از بانک ها هدایت شده که هزینه تأمین مالی از سیستم بانکی بسیار بالا میباشد. یا ناچار به استفاده از اوراق خزانه و یا مرابحه منتشره توسط دولت و تحمل هزینه تنزیل آن در بازار فرابورس شدنددر چنین محیطی اتخاذ تصمیم نامناسب و نادرست ، شرکت های پخش را با مشکلات عدیده و بعضاً جبران ناپذیر روبرو میکند.

 مرور کلی بر جایگاه شرکت در صنعت پخش و مقایسه وضعیت رقابتی در سال 98

شرکت قاسم ایران فروش و توزیع اقلام مواد غذایی ، دارویی (شامل زنجیره سرد) و تجهیزات پزشکی، اقلام بهداشتی خانگی، اقلام بهداشتی و آرایشی، ژل،مواد ضد عفونی کننده و محصولات سلولزی، تنقلات و ... را بر عهده دارد. لذا کلیه صنوف سوپر مارکت، هایپر مارکت، داروخانه ها، مراکز درمانی و بیمارستانی و ... در سراسر کشور از بازارهای اصلی شرکت می باشند.

محیط کسب و کاری که شرکت قاسم ایران در آن فعال می باشد، شامل بیش از یکصد و پنجاه شرکت پخش که بر اساس مقررات وزارت بازرگانی در سه دسته؛ شرکت های پخش سراسری، منطقه ای و استانی تاسیس گردیده اند میباشند که به فروش و توزیع انواع کالاها از قبیل مواد غذائی، دارو، تجهیزات پزشکی، لوازم خانگی، کاشی و سرامیک، قطعات یدکی خودرو و ماشین آلات و ... می پردازند.

 

بعلت گستردگی فعالیت شرکت در پخش و ظهور فروشگاههای زنجیره ای و فروشگاههای اینترنتی که عرضه و توزیع گسترده مایحتاج عمومی، کالاهای دیجیتالی، پوشاک، کتاب و مجلات  و... را بر عهده دارند، بازار رقابتی تنگاتنگی را برای شرکت های پخش از جمله شرکت قاسم ایران بوجود آورده اند.جایگاه قاسم ایران در صنعت پخش، به لحاظ تنوع بسیار محصولات توزیعی ، همواره یکی از توزیع کننده گان برتر کالاهای مصرفی در ایران می باشد. و در آخرین رتبه بندی IMI-100 (صد شركت برتر ایران) موفق به كسب رتبه 94 و بالاتر از دیگر شركتهای فعال در عرصه صنعت پخش قرار گرفت.

 

بیان استراتژی شرکت در سال مالی مورد گزارش 

 

درسال 1398 مدیریت شرکت با رویدادهایی که نقش موثری در اقتصاد کشور ایفاء نموده وبرفعالیت های شرکت قاسم ایران نیز موثر بوده همچون تغییرات نرخ ارز و روند افزایشی آن،کمبود سرمایه درگردش،مشکلات نقدینگی،مسائل ومشکلات فضای کسب و کار با تهدیدها و فرصت هایی روبرو بوده است که در مواجهه با آنها ضمن حفظ رشد موزون و مطمئن فروش، در راستای دستیابی به بودجه فروش سال مورد گزارش که موفق به تحقق آن شده، اعمال مدیریت هزینه ها،استانداردسازی نیروی انسانی جهت چابک سازی،استفاده بهینه از جریان نقدی و به تبع آن ، افزایش سرمایه در گردش ، بهبود برخی ازفرآیندها  و تشدید انضباط مالی جهت وصول مطالبات ، تسویه تسهیلات بانکی و کاهش هزینه مالی را در دستور کار قرار داد که این مهم درتیرماه 1398 محقق گردید. و میزان موفقیت این استراتژی در صورتهای مالی منتهی به 29 اسفند 1398 و همچنین واکنش مثبت  بازار سرمایه که ارزش بازار هر سهم این شرکت از 9،021ریال در ابتدای سال 1398 به 53،803 ریال در پایان سال 1398 افزایش یافت ،کاملا مشهود میباشد.

تلاش برای کامل نمودن سبـدکالایی با رویکرد پرداخت متناسب با شرایط وصول خصوصاً در بخش دارو و همچنین باتوجه به شیوع بیماری کرونا تقاضا برای محصولات ژل و ضدعفونی کننده و محصولات سلولزی با افزایش روبرو بوده که دراین خصوص نیز شرکت با تامین کنندگان جدید و یا قبلی درخصوص تامین این اقلام وارد مذاکره و نهایتا اقلام ذکر شده درسبد توزیعی این شرکت قرار گرفت .

اعمال سیاست های ترفیــع در فروش با هماهنگی تامین کنندگان در بخش غذایی .

 

مرور کلی بر عملکرد شرکت ، میزان دستیابی به اهداف تعیین شده و اقدامات انجام شده

 

کاهش چشمگیر هزینه های مالی

باعنایت به سیاست کاهش هزینه های تامین مالی ، برنامه ریزی دقیق جهت بازپرداخت تسهیلات صورت گرفت که هزینه مالی سال 1398 نسبت به سال قبل 86% تقلیل یافت و مانده تسهیلات دریافتی در پایان تیر ماه صفر گردیده است .

اصلاح مسیر بندی مشتریان در مراکز پخش

بر اساس گزارش تهیه شده در خصوص امکان اصلاح مسیرهای توزیع و فروش اقدامات لازم در این خصوص انجام و با توجه به بهبود انجام شده در مسیر مشتریان صرفه جویی در هزینه مرتبط با توزیع (کیلومتر کارتن) صورت پذیرفته است.

و همچنین شرکت جهت افزایش سطح بازار و تمرکز بیشتر برروی سبدکالا اقداماتی درخصوص جذب ویزیتورهای جدید بابت لاین بندی محصولات غذایی انجام داده است.

 

تمرکز بردوره وصول مطالبات و دوره باز پرداخت دیون

 با توجه به شرایط حاکم بر بازار مدت وصول فاکتورها در مقاطعی از سال افزایش و یا کاهش پیدا نموده است و با کنترل و تمرکز بر وصول جریان نقدی به شکلی برنامه ریزی شده که شرکت با کسری سرمایه در گردش و عدم انجام  تعهدات به مشکل خاصی برخورد ننماید.

باتوجه به تامین نقدینگی لازم از محل مطالبات و اخذ اوراق خزانه اسلامی از وزارت بهداشت درخصوص پیگیری مطالبات از وزارت بهداشت شرکت موفق به اخذ اوراق خزانه اسلامی گردیده است.

نحوه پرداخت مشتریان داروئی دولتی منجر به بازنگری و مهندسی سبد کالای دارویی گردید  که نتایج آن در صورتهای مالی نمایان است.

 

قرارداد با تأمین کنندگان جدید:

 

 

در راستای تکمیل سبد کالائی شرکت و استفاده مناسب از ظرفیت های موجود توزیع و فروش و همچنین حضور موثرتر در بازار در سال 1398 قرارداد با تامین کنندگان جدید به شرح جدول زیر منعقد گردید که مجموع فروش خالص آنها به مبلغ  469.474 میلیون ریال در حسابهای شرکت منظور گردیده است .

 

ردیف

نام شرکت

زمان عقد قرارداد

نوع کالا

1

ایده داروطب

1398/01/20

دارویی

2

صنایع غذایی پارس کادوس

1398/01/21

غذایی

3

دوپلی پارس

1398/01/26

بهداشتی

4

بازرگانی آرمان ستد

1398/02/14

دارویی

5

داروسازی فارابی

1398/04/03

دارویی

6

داروسازی گیلارآنکو

1398/04/16

بهداشتی

7

رستا ایمن دارو

1398/04/16

دارویی

8

کشت و صنعت شیفته آرای شرق

1398/04/30

غذایی

9

بازرگانی توسعه بازار یک چین

1398/05/28

غذایی

10

رویا کوشان شرق

1398/07/23

بهداشتی

11

مهبان فارمد

1398/07/28

دارویی

12

لابراتوار فارما شیمی

1398/10/01

دارویی

13

داروسازی ثامن

1398/10/08

دارویی

14

کشت و صنعت چین چین

1398/11/01

غذایی

15

نانو کیمیای کویر یزد

1398/11/01

دارویی

16

پدید شیمی قرن

1398/12/01

دارویی

17

پرگاس طب

1398/12/01

دارویی

 

بیان برنامه ها و چشم انداز وضعیت شرکت برای سال مالی آتی

Ø     بیانیه ماموریت شرکت قاسم ‌ایران

شرکت قاسم‌ایران با هدف تکمیل فرآیند زنجیره ارزش محصولات غذایی، دارویی، تجهیزات پزشکی و آرایشی بهداشتی و سایر محصولات سبد مصرفی خانوار و با برخورداری از توانایی بالای مدیریت سبد کالای متنوع، توزیع مویرگی فراگیر، سابقه طولانی فعالیت و توزیع محصولات برند های مطرح بویژه محصولات مینو نسبت به خرید، تامین، انبارش، فروش و توزیع محصولات به کلیه خرده فروشی‌ها، عمده فروشی‌ها و مصرف‌کنندگان نهایی در سطح کل کشور و کشورهای منطقه مبادرت می ورزد.

این شرکت نیروی انسانی را سرمایه اصلی خود دانسته و رشد و بالندگی خود را در گرو توانمندسازی منابع انسانی، افزایش فروش، مدیریت هزینه‌ها و سودآوری پایدار، بهره ‌برداری از فناوری‌های نوین و بهبود مستمر فرآیندها میداند.

Ø     اهداف بلند مدت شرکت قاسم ‌ایران

       برندسازی و ارتقاء نام تجاری شرکت

       ارتقاء تکنولوژی‌های نرم افزاری و سخت‌افزاری به‌روز

       بهینه‌ سازی استفاده از ظرفیت‌ها و سیستم لجستیک

       نهادینه ‌سازی مشتری مداری و ایجاد ارزش افزوده برای مشتریان در شرکت

       افزایش میزان چابکی شرکت

       ارتقاء سرمایه‌های انسانی توانمند، با انگیزه و کارآمد

       افزایش سهم بازار و پایداری افزایش فروش شرکت

       افزایش تنوع سبد محصولات

       دستیابی به زنجیره کامل تامین

       دستیابی به فروش با کیفیت با عنایت به افزایش فروش همراه با سودآوری  و وصول در زمان مناسب.

       لاین بندی فروش محصولات غذایی با عنایت به تعداد کالاهایی که در شرکت توزیع می شوند.

مروری بر عملکرد مالی و عملیاتی

           

سرمایه :

           

سرمایه شرکت در بدو تاسیس مبلغ صد میلیون ریال (شامل تعداد یک هزار سهم ، به ارزش اسمی هر سهم یکصد هزار ریال) بوده که طی چند مرحله به شرح زیر به مبلغ ششصد میلیارد ریال (شامل تعداد ششصد میلیون سهم ، به ارزش اسمی هر سهم هزار ریال) در پایان سال مالی منتهی به 29/12/1398افزایش یافته است .

تغییرات سرمایه شركت

تاریخ افزایش سرمایه

افزایش سرمایه

میلیون ریال

سرمایه جدید‌ میلیون ریال

محل افزایش سرمایه

24/12/1367

750

850

از محل تقسیم اندوخته احتیاطی

15/4/1371

4,150

5,000

از محل آورده نقدی سهامداران

12/10/1374

5,000

10,000

ازمحل مطالبات حال شده سهامداران

9/10/1385

50,000

60,000

ازمحل مطالبات حال شده سهامداران

12/6/1393

300,000

360,000

از محل سود انباشته

11/3/1395

240,000

600,000

از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران و از محل سود انباشته

 

ترکیب سهامداران:

ترکیب سهامداران شرکت و درصد مالکیت آنها در تاریخ 29/12/1398 به شرح جدول زیر‌ میباشد‌:

 

ردیف

نام سهامدار

29/12/1398

تاریخ تایید گزارش

مبلغ سهام

تعداد‌سهام

درصد ‌سهام

تعداد‌ سهام

درصد ‌سهام

1

شرکت سهامی عام صنعتی مینو

524.337.579،000

524.337.579

39/87

524.337.579

39/87

2

شركت صنعتی پارس مینو (سهامی عام)

17،751،000

17،751

00/0

17،751

00/0

3

شركت صادراتی‌پرسوئیس (سهامی خاص)

11,665،000

11,665

00/0

11,665

00/0

4

شرکت اقتصادی وخودکفایی آزادگان (سهامی عام)

161،298،000

161،298

03/0

161،298

03/0

5

شرکت شوکوپارس (سهامی عام)

5,998،000

5,998

00/0

5,998

00/0

6

سایر سهامداران

75.465.709،000

75.465.709

58/12

75.465.709

58/12

 

جمع

600,000,000,000

600.000.000

100

600.000.000

100

 

این شـــرکت به عنوان یکی از واحدهای فرعی شرکت سهامی عام صنعتی مینو بعنوان سهامدار عمده به شمار میرود و عمده سهام شرکت سهامی عام صنعتی مینو به شرکت اقتصادی و خودکفائی آزادگان تعلق دارد لذا تمامی عملکرد شرکت بر اساس سیاست های شرکت اقتصادی و خودکفائی آزادگان میباشد.

 

چشم انداز شرکت :

برنامه راهبردی شرکت بر افزایش مستمر فروش ( ارتقاء سهم بازار ) و فروش باکیفیت و وصول به موقع مطالبات ، پیگیری موثر معوقات ، مدیریت استراتژیک هزینه ها و سودآوری پایدار قرار دارد . این مهم با فراهم آوردن و بکارگیری بهینه و مطلوب امکانات شرکت دست یافتنی می باشد.

برخی از برنامه ها و چشم انداز شرکت برای سال 1398 و 1399  به قرار زیر می باشد:

v رویکرد مـدیریتی و اجــرا و انتقال به بدنـه شرکت در خصـوص انجام فروش مطمئن و با کیفیت و تحقق این امر با شعار (اول وصول بعداً فروش ).

v بهینه سازی سبد کالای توزیعی با تعدیل تامین کنندگان ( تولید کنندگان داخلی و وارد کنندگان )

v افزودن و توزیع كالاهای اساسی مورد نیاز خانوار .

v فراگیر نمودن فروش آنلاین و اینترنتی .

v برند سازی و تامین کالای مالکیتی متکی به تولید داخلی .

v اجرای استراتژی توسعه فعالیت با گسترش مناطق جغرافیایی فروش ( فروش مویرگی) با بهره گیری از شبکه های فروش و مدیریت آنها.

v پیگیری مستمر و موثر درخصوص مطالبات و معوقات به ویژه مطالبات از مراکز درمانی دولتی.

v بکارگیری شیوه های جدید فروش متناسب با توسعه فعالیت شرکت با تقسیم بندی کالا ، لاین بندی ، هیبریدی، فروش اینترنتی و ...

v نظر به اهمیت موضوع لجستیک ( انبارها ، ناوگان حمل و نقل و ...) در ساختار شرکت های پخش ، بازنگری ، تجدید ساختار و اجـرای مـدیریت هـزینه و مدیریت خدمات در این حوزه بصورت مالکیتی یا برون سپاری و ... از برنامه های سال 1398 و سال آتی می باشد.

v اقدام به متناسب سازی ، کنترل و مدیریت استراتژیک هزینه ها در سطح شعب و سطح شرکت .

v توسعه فن آوری اطلاعات با توجه به نیازهای برنامه های عملیاتی شرکت در راستای کاهش هزینه ها و استفاده بهینه از اطلاعات برای بهبود مستمر وساده سازی فرآیندهای جاری شرکت .

v استانداردسازی شعب ، بودجـه بندی جامع و تدوین برنامه های عملیاتی آنها با نگرش سود آوری جهت بهره برداری از ظرفیت های خالی شعب شرکت .

v بهینه سازی مستمر سیستم های کنترل داخلی شرکت .

 

مهمترین معیارها و شاخص های عملکرد برای ارزیابی در مقایسه با اهداف اعلام شده :

تصویر پنج ساله از وضعیت شرکت به شرح ذیل می باشد:

 

                                                          (ارقام به میلیون ریال )

 

چشم انداز شرکت :

برنامه راهبردی شرکت بر افزایش مستمر فروش ( ارتقاء سهم بازار ) و فروش باکیفیت و وصول به موقع مطالبات ، پیگیری موثر معوقات ، مدیریت استراتژیک هزینه ها و سودآوری پایدار قرار دارد . این مهم با فراهم آوردن و بکارگیری بهینه و مطلوب امکانات شرکت دست یافتنی می باشد.

برخی از برنامه ها و چشم انداز شرکت برای سال 1398 و 1399  به قرار زیر می باشد:

v رویکرد مـدیریتی و اجــرا و انتقال به بدنـه شرکت در خصـوص انجام فروش مطمئن و با کیفیت و تحقق این امر با شعار (اول وصول بعداً فروش ).

v بهینه سازی سبد کالای توزیعی با تعدیل تامین کنندگان ( تولید کنندگان داخلی و وارد کنندگان )

v افزودن و توزیع كالاهای اساسی مورد نیاز خانوار .

v فراگیر نمودن فروش آنلاین و اینترنتی .

v برند سازی و تامین کالای مالکیتی متکی به تولید داخلی .

v اجرای استراتژی توسعه فعالیت با گسترش مناطق جغرافیایی فروش ( فروش مویرگی) با بهره گیری از شبکه های فروش و مدیریت آنها.

v پیگیری مستمر و موثر درخصوص مطالبات و معوقات به ویژه مطالبات از مراکز درمانی دولتی.

v بکارگیری شیوه های جدید فروش متناسب با توسعه فعالیت شرکت با تقسیم بندی کالا ، لاین بندی ، هیبریدی، فروش اینترنتی و ...

v نظر به اهمیت موضوع لجستیک ( انبارها ، ناوگان حمل و نقل و ...) در ساختار شرکت های پخش ، بازنگری ، تجدید ساختار و اجـرای مـدیریت هـزینه و مدیریت خدمات در این حوزه بصورت مالکیتی یا برون سپاری و ... از برنامه های سال 1398 و سال آتی می باشد.

v اقدام به متناسب سازی ، کنترل و مدیریت استراتژیک هزینه ها در سطح شعب و سطح شرکت .

v توسعه فن آوری اطلاعات با توجه به نیازهای برنامه های عملیاتی شرکت در راستای کاهش هزینه ها و استفاده بهینه از اطلاعات برای بهبود مستمر وساده سازی فرآیندهای جاری شرکت .

v استانداردسازی شعب ، بودجـه بندی جامع و تدوین برنامه های عملیاتی آنها با نگرش سود آوری جهت بهره برداری از ظرفیت های خالی شعب شرکت .

v بهینه سازی مستمر سیستم های کنترل داخلی شرکت

 

ماموریت شرکت قاسم ایران:

شرکت قاسم ایران با رعایت اصول اخلاق حرفه ای ، مشتری مداری ، خوش نامی و شفافیت عملکرد درصدد ایجاد تصویری مثبت و مطلوب درجامعه بوده و به همین منظور با هدف تکمیل فرآیند زنجیره تامین محصولات غذایی ، دارویی ، تجهیزات پزشکی ، آرایشی و بهداشتی و سایر محصولات مصرفی خانوار و با برخورداری از توانائی بالای مدیریت و کارکنان نسبت به توزیع محصولات میان کلیه صنوف مرتبط در سطح کل کشور مبادرت می نماید.

رسالت اصلی و اساس ایجاد شركت قاسم ایران حفظ جایگاه قدرتمند و همه جانبه و گسترده و پوشش كامل توزیع محصولات تولیدی گروه صنعتی مینو شامل محصولات غذایی و دارویی و آرایشی بهداشتی تولید شده در شركتهای این گروه و توزیع مناسب آن در سراسر كشور میباشد .

این شرکت نیروی انسانی را سرمایه اصلی خود دانسته و رشد و بالندگی خود را در گرو  توانمند سازی منابع انسانی ، فروش با کیفیت و فروش و وصول مطمئن ، افزایش متناسب فروش ، مدیریت هزینه ها ، سود آوری پایدار ، بهره برداری از فناوری های نوین و بهبود مستمر فرآیندها می داند.

این شرکت با توجه به رسالت حفظ و صیانت از سلامت کلیه افراد جامعه بواسطه وظیفه خطیر توزیع اقلام دارویی و بهداشتی و غذایی مورد نیاز جامعه و همچنین توزیع گسترده و سهم بالایی از بازار در خصوص اقلامی  مانند ژل ، مواد ضدعفونی کننده و محصولات سلولزی و انواع شوینده که با توجه به شرایط پیش آمده از شیوع بیماری کووید 19 (کرونا ویروس 2019) با افزایش تقاضا نیز روبرو بوده است ، ضمن رعایت نکات لازم و توصیه شده در حفاظت از پرسنل صف و ستاد ، در امر خدمت رسانی به هموطنان عزیز و توزیع اقلام ذکر شده از هیچگونه تلاشی فروگذاری ننموده است .

 اهداف مدیریت و راهبردهای مدیریت برای دستیابی به آن اهداف :

اهداف بلند مدت و کوتاه مدت:

الف - اهداف بلند مدت:

شرکت قاسم ایران ، دستیابی به جایگاه اول پخش کشور را هدف بلند مدت خود قرارداده است . این شرکت با برخورداری از زیرساختهایی از قبیل انبارهای مدرن ، قابلیت های سخت افزاری و نرم افزاری به روز و خاص شرکت های پخش ، توان جذب تامین کنندگان ( تولیدکننده و وارد کننده ) را دارا می باشد .

اهم این اهداف شامل :

v         خلق فرهنگ مشتری مداری

v         کسب رضایت و ایجاد روابط عمیق تر با مشتری

v         پیشگام بودن در بازار با عرضه محصولات جدید

v         عرضه محصولات با کیفیت عالی

v         حفظ کیفیت محصولات در کل زنجیره تامین

v         افزایش تنوع سبد محصولات توزیعی

v         ایجاد تنوع در کالاها و خدمات

v         بهبود بهره وری .

v         پیاده سازی فروش آنلاین B2B

v         بهبود و ارتقاء شبکه های توزیع.

v         افزایش حجم فروش مقداری و ریالی با فروشگاههای زنجیره ای.

v         ارتقاء تکنولوژی های نرم افزاری و سخت افزاری یکپارچه و به روز.

v         بهینه سازی استفاده از ظرفیتها و سیستم لجستیک .

v         نهادینه سازی مشتری مداری و ایجاد ارزش افزوده برای مشتری .

v         افزایش میزان چابکی شرکت .

v         ارتقاء سرمایه های انسانی توانمند با انگیزه و کارآمد.

v         افزایش سهم بازار و پایداری افزایش فروش شرکت .

v         دستیابی به زنجیره کامل تامین

 

ب-  اهداف کوتاه مدت :

        دستیابی به اهداف بلند مدت نیازمند برنامه ریزی و هدف گذاری در دوره های کوتاه مدت می باشد از این رو افزایش فروش ( ارتقاء سهم بازار) ، مدیریت هزینه ها و سودآوری از اهداف کوتاه مدت شرکت می باشد.

v         انجام فروش باکیفیت.

v         انجام فروش و وصول مطمئن.

v         تسریع و بهینه سازی سرمایه در گردش.

v         پیگیری مستمر و موثر مطالبات و معوقات شرکت.

v         بالا بردن سطح بهره وری شرکت.

v         افزایش نظارت بر فرآیند پخش .

v         بالا بردن سطح استفاده از ظرفیتهای تجارت الکترونیک در فرآیندهای عملیاتی شرکت .

v         افزایش میزان رضایتمندی مشتریان.

v         بالا بردن هوشمندی شرکت نسبت به رقبا.

v         بالا بردن میزان عملکرد در سطح فرد ، واحد و شعبه.

 

روندهای بازار و تهدیدها و فرصت ها :

مدیریت شرکت با رویدادهایی که نقش موثری در اقتصاد کشور ایفاء نموده و بر فعالیت های شرکت قاسم ایران نیز موثر بوده همچون ، تغییرات نرخ ارز و روند افزایشی آن ، مسائل شرکای تجاری و ... با تهدیدها و فرصت هایی روبرو بوده است . که در مواجهه با آنها ضمن حفظ رشد موزون ، فروشی مطمئن در راستای پوشش مناسبی در خصوص دستیابی به بودجه سال 1398 داشته كه با اعمال مدیریت هزینه ، استاندارد سازی نیروی انسانی و جهت افزایش سهم بازار و میزان فروش شرکت از اوایل بهمن ماه 1398 اقدام به لاین بندی فروش محصولات غذایی نموده است. این رویکرد نیز برای سال 1399 ادامه داشته و تلاش مضاعف جهت تامین اهداف تعیین شده  در دستور کار این شرکت قرار دارد.

 

 

·             تهدیدها:

v     نسبت بالای انحصار در صنعت روغنهای خوراکی در ایران .

v     روند رو به رشد هایپرمارکتها و فروشگاه های زنجیره ای .

v     تحریم های بین المللی.

v     نرخ تورم بالا وکاهش قدرت خریدمصرف کنندگان.

v     افزایش انتظارات مشتریان .

v     تامین كالا از سوی شركتهای طرف قراداد

v     کم توجهی به برنامه های  اندازه گیری بهبود بهره وری شرکت.

 

·         فرصتها:

v     پشتیبانی مادی و  معنوی سهامداران از شرکت.

v     امکان ورود به توزیع برخی از اقلام استراتژیک سبد مصرفی خانوار مانند برنج ، شكر ، ماکارونی  و ...

v     برند مینو.

v     ظرفیت انبارها ، ناوگان پخش

v     برند ساقه طلائی.

v     روند روبه رشد تعداد کاربران اینترنتی .

v     وجود مدیران و کارکنان مجرب و توانمند و فعال در سطح صف و ستاد .

v     وجود سیستم نرم افزاری یکپارچه.

v     برخورداری از نسبت پرسنلی مناسب و تقریباً استاندارد.

v     استفاده از روشهای متنوع تسویه حساب مالی.

v     توانمندی شرکت در انجام تعهدات مالی.

v     روند مناسب و رو به رشد سودآوری شرکت .

v     لاین بندی فروش محصولات غذایی

 

 

برنامه توسعه محصولات سبد کالا:

شـرکت در سال 1398 جهت استفاده از ظرفیت خالی و بهینه سازی آن ، مـذاکرات افـزودن کالای جدید (دارویی و غیردارویی ) به سبد کالای توزیعی را آغاز نموده و یکی از نتایج مهم آن انعقاد قرارداد با شركت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران در اواخر اردیبهشت ماه 1398 با موضوع  توزیع شكر (طرح ضیافت) و مشاركت در امر توزیع عادلانه این مورد مصرف خانوار نمود که پس از تشریفات قانونی مراحل قرارداد از تاریخ 30 اردیبهشت ماه 1398 محصول موضوع قرارداد مذکور وارد انبارهای این شرکت و همزمان در سبد محصولات توزیعی این شرکت قرارگرفت. این موضوع در راستای رعایت مفاد ماده 13 دستورالعمل اجرائی افشای اطلاعات شرکتهای ثبت شده نزد سازمان ، طی نامه شماره 537968 مورخ 29/02/1398 افشاء گردید.

شركت در خصوص تكمیل سبد محصولات توزیعی نسبت به عقد قرارداد و توزیع شركتهای دارویی دانا  ، شركت دارویی فارابی ، شركت رستا ایمن دارو ،  شركت گیلارانکو ، آرمان سند دارو ، کیش مدیفارم ، پدیده شیمی قرن، فناوران نفیس ،داروسازی سلطانی طب ایرانیان، پرگاس طب ، داروسازی ثامن، نانو کیمیا کویر یزد ، مهبان فارمد، رویا کوشان شرق  اقدام نموده و همچنین در زمینه گسترش فعالیت توزیع محصولات غذایی قرارداد همكاری با شركتهای غذایی کشت و صنعت شیفته آرای شرق  و شركت بازرگانی توسعه بازار  یك چین (چین چین ) امضاء گردیده است .

شركت در حال مذاكره با شركتهای دارویی و غیردارویی جدید میباشد  .

 

برنامه توسعه بازارهای جدید توزیع :

با توجه به روند روبه رشد تعداد کاربران اینترنتی درکشور و افزودن کالای جدید ، در خواست و توسعه بازارهای شرکت را در پیش دارد که منجر به توزیع کالاها نه تنها در بازار فصلی بلکه بازارهای جدید توزیع برای شرکت تحت روشهای نوین نیز  به ارمغان می آورد.

 

همچنین در مجمع عادی سالیانه  شرکت قاسم ایران مقرر گردید:

مبلغ 000ر000ر000ر810 ریال (هر سهم 1350ریال) بین سهامداران تقسیم و مابقی در حساب سود انباشته در پایان سال انتقال یابد.

همچنین با توجه به مفاد قانون تجارت و اساسنامه شرکت ، اشخاص حقوقی زیر به مدت دو سال بعنوان اعضای هیئت مدیره شرکت انتخاب گردیدند:

·       شرکت سهامی عام صنعتی مینو با شناسه ملی 10460002140

·       شرکت صنعتی پارس مینو (سهامی عام ) با شناسه ملی 10100320247

·       شرکت اقتصادی و خودکفائی آزادگان  (سهامی عام ) با شناسه ملی 10100353165

·       شرکت صادراتی پرسوئیس (سهامی خاص ) با شناسه ملی 10100534438

·       شرکت شوکو پارس (سهامی عام ) با شناسه ملی 10100359308