متن سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا ابوترابی در سمینار مشهدبسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله رب العالمین و صلی اله علی نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین المعصومین قال الله العظیم فی محکم کتابه   قَالَ اجْعَلْنِی عَلَى خَزَائِنِ الأرْضِ إِنِّی حَفِیظٌ عَلِیمٌ  با عرض سلام خدمت شما سروران عزیز وگرامی ایام شهادت حضرت صدیقه زهرا سلام الله علیها را به شما تسلیت عرض میکنم . امیدوارم به لطف برگزاری چهارمین سمینار هم اندیشی مدیران و رؤسای شعب شرکت قاسم ایران در جوار حرم حضرت ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا علیه السلام شاهد موفقیت روز افزون شرکت قاسم ایران باشیم.
نامی که رهبر انقلاب اسلامی برای امسال انتخاب کردند بیانگر اهمیت توسعه اقتصادی در آینده ایران اسلامی است . هنگامیکه حضرت یوسف از سوی عزیز هوشمند ، مدیر و مدبر مصرشناسایی و انتخاب شدند که این سخن قرآن کریم پیام رسائی برای ما دارد . عزیز مصر از یک ظرفیتی برخوردار بود که توانست یکی از بهترین مدیران را در قعر یکی از زندانهای کشور مصر شناسائی کند و او را در کشور مهم آنروز مصر به بالاترین مقام منصوب کند و تمام تحولات مصر از این نقطه آغاز شد که بیانگر نقش مدیران در تحولات سیاسی اجتماعی و فرهنگی است . لذا بنده فکر می کردم در ارزیابی کارنامه مدیریتی جناب آقای مهندس اوحدی نقاط برجسته ای زیادی وجود دارد که قطعا یکی از این نقاط برجسته شناسایی و انتخاب آقای مهندس مدرس نیا برای شرکت قاسم ایران می باشد.
باید در این جهت دغدغه جدی داشت و مسائل را کوچک نشمرد و در همه رده های مدیریت به این مساله اهتمام جدی و نگاه ویژه ای را معطوف داشت . انسانها هستند که تحولات این عالم و عالم آخرت را رقم میزنند ، دنیا و آخرت نتیجه کار انسانهاست و هر انسانی که از توان مدیریتی برخوردار باشد و از این استعداد خود بهتر استفاده کند نقش او در جوامع بشری نقش مهمتر و برجسته تری است. اینجا مزین است به چهره اخوی بزرگوار که می توان گفت با نگاه معصومانه خودشان اظهار رضایت از تلاش شما بزرگواران مجموعه گروه مینو و عزیزان آزاده دارند.
اگر از این دوستان آزاده و قاطبه آزادگان بپرسیم نقطه کلیدی اسارت شما چه بود موفقیتهایشان را از حضور سیدآزادگان می بینند یعنی همان نقش مدیریت و نقش انسانهاست در تغییرات و تحولات مثبت و منفی جوامع بشری.
نمی توان تردید داشت که توفیقاتی که جمهوری اسلامی در عمر بیش از 3 دهه خود بدست آورده مرهون مدیریت خداگونه ، علمی و برآمده از اخلاق دو شخصیت برجسته یعنی حضرت امام خمینی ( ره ) و مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) در این دوران است گمان نمیکنم هیچ خردمندی در این تردید داشته باشد .
این موفقیتی که مانند پیروزی دفاع مقدس که در عرصه هستی میرود در یک سطح برجسته ای بدست آید و شاید هیچ سیاستمداری تصور نمیکرد ، ثمره مدیریت درست ، ایستادگی و مقاومت و شناخت چالشها و راهبردهای منطقی و قابل دفاع است. شما خوب میدانید که جامعه استکبار جهانی با قامتی بظاهر بلند و با اراده ای استوار در مقابل جمهوری اسلامی با تمام قوا ایستاده اند اما بالاخره در نشست اخیر استانبول با عقب نشینی از مواضع اخیر خود در برابر ایستادگی و اقتدار با منطق و عقلانیت بیشتری برخورد کردند اینها نتیجه مدیریت درست است . عزیز مصر حضرت یوسف را شناسایی کرد با او مصاحبه کرد فَلمّا کَلّمَه ممکن است جلسات متعددی با او مصاحبه کرده و بعد با قاطعیت او را انتخاب کرده و گفت : تو امروز نزد ما یک جایگاه ویژه و برجسته ای داری حضرت یوسف این جایگاه را که دیدند موقعیت و مسولیتی که باید در اختیار آن بزرگوار قرار داده می شد را خود انتخاب کرد اوخود پیشنهاد کرد که من در کدام نقطه قرار بگیرم اولا این نشان می دهد که نسبت به مسائل مصر بواسطه حضور طولانی در کشور مصر از متن مدیریت مصر اشراف و توجه داشتند لذا پیشنهاد کردند که مرا کجا قرار بده . آنجائیکه از اهمیت بالاتری برخوردار بود نقطه ای که با اصلاح آن سایر نقاط قابل اصلاح بود . حضرت یوسف نگفت که مسولیت فرهنگی و سیاسی مصر را به من بسپار . قطعا یک چنین مسولیتی وجود داشته یا می توانسته این مسولیت را خلق کند . نفرمودند من را مسئول گسترش و دفاع از امنیت مصر قرار دهید این هم میتوانست در اختیار آن بزرگوار قرار گیرد در میان مسولیتهای مختلف فرمودند اجْعَلْنِی عَلَى خَزَائِنِ الأرْضِ مدیریت اقتصاد مصر را به دست من بسپارید.
بنده استفاده ام این است که نقش اصلاح ساختار اقتصادی و توسعه اقتصادی در توسعه جوامع بشری نقش ممتازی است اگر این نقطه اصلاح شود سایر نقطه ها بسرعت اصلاح می شود و خوشبختانه این نهاد یک بنگاه اقتصادی است این بنگاه اقتصادی نقشش در فعالیتهای اجتماعی و سیاسی یک نقش کلیدیست نباید از آن غفلت کرد لذا شما در یک جایگاه ویژه ای قرار دارید و تاکید مقام معظم رهبری در مقوله تولید و مقوله توسعه اقتصادی از همین زاویه است . فشار نظام سلطه بر ایجاد چالش فرا روی ما هم از همین زاویه است منتها طبیعی است اگر استکبار بتواند یک نظام سیاسی ر ا با یک حرکت نظامی از میان بردارد این راه را انتخاب میکنند اگر بتوان یک نظام سیاسی را با راهبردی سیاسی از میان برداشت این راه مقدم است بر اقدام نظامی چون سریعتر به نتیجه می رسد با هزینه کمتر. اما در گام بعد باید جلوی رشد و توسعه اقتصادی آن کشور را گرفت نظام سلطه در همه عرصه ها رو یا روی ما قرار گرفت و همه عرصه ها را تجربه کرد در عرصه سیاسی و بعد در یک عرصه نظامی و امنیتی با همه قامت بود و در آن دو حوزه با شکست قطعی روبرو شد لذا راهبرد امروز ایجاد چالش فرا روی حرکت اقتصادی ماست که بنظرم نشست استانبول یک اعلامی بود که این راهبرد هم با شکست روبرو شده پذیرش جمهوری اسلامی با دانش هسته ای و با قدرت تولید سوخت هسته ای و غنی سازی اورانیوم .
این است که نقش اقتصاد در توسعه جوامع امروز نقش مهمی است . شما مدیران محترم و کارکنان شرکت قاسم امروز در قدم اول امکان ارامش روحی و فکری و در نتیجه رشد فرهنگی و سیاسی حدود پنج هزار خانواده ای که مستقیما با مجموعه بنگاه اقتصادی مینو روبرو هستند را فراهم کرده اید که این کار کوچکی نیست امروز این پنج هزار خانواده آرامش دارند نگرانی ندارند از نزدیک کارایی این بنگاه اقتصادی را می بینند دغدغه های دیروز که پیام اور فروپاشی مینو بود مبدل شده به یک نشاط و امید و آینده بالنده برای مینو . این کار بزرگی است و بعد زنجیره ای از خانواده ها که مرتبط با این بنگاه اقتصادی هستند لذا این نعمت را قدر باید دانست و سپاسگذار بود اما در مجموعه اقتصادی کشور بنده با قاطعیت عرض میکنم نقش بنگاه اقتصادی توزیع کننده و پخش کننده کالا مهمترین نقش در توسعه اقتصادی کشور است . بنده با خود فکر میکردم که چرا در آموزه های دینی ما و در روایات در میان فعالیتهای اقتصادی ، تجارت بیش از سایر حوزه ها تاکید شده است . در روایات متعددی تاجر از یک جایگاه فاخری برخوردار است .
امروزه با نگاه به شرکت قاسم ایران بعنوان یک بنگاه تجاری ، خوشبختانه مجموعه گروه مینو از دو ویژگی برخوردار است : یک ویژگی تولید یک بنگاه مولد و یک ویژگی هم توزیع یعنی یک بنگاه تجاری همان کار تجارت که دیروز یک تاجر توانمند انجام می داد کالاها را میخرید و بعد به بنگاه های اقتصادی کوچک توزیع می کرد که تجارت همین است .امروز این کار تجارت را یک بنگاه بزرگ اقتصادی سازمان یافته دارای ساختار ,دارای این مجموعه با قابلیت از مدیران اینها را انجام میدهد.اگر تجارت را از حلقه های توسعه رشد اقتصادی حذف کنیم هم حلقه تولیدکنندگان دچار مشکل جدی میشود و هم مصرف کنندگان.این حلقه نقشش نقش بسیار مهم وکلیدی است مخصوصا در این زمان که با تولید کالاهای انبوه بازار تعیین کننده توسعه اقتصادی جوامع بشری است .امروز تجارت نقشش به مراتب مهمتراز دیروز است.دیروز کافی بود شما کالایی را عرضه بنمایید چون تولید انبوه ومتراکم با رقابت روبرو نبود.امروز در این عرصه سخت رقابت این بازار است که تعیین کننده توسعه اقتصاد جوامع بشری است.لذا نقش قاسم ایران وبنگاههای مشابه در حمایت ازتولید,حمایت وسرمایه ملی نقش محوری ودرجه اول میباشد.لذا اگر بنده بخواهم برای توسعه اقتصادی کشور تصمیم بگیرم نگاهم را معطوف خواهم کرد به بنگاههای توزیع کننده کالا. بنگاههایی که بازار را میتواند در اختیار تولیدکنندگان قرار بدهند.
این بود که  درنشست اول این مجموعه ارزشمند درمحضر شما عرض کردم شما باید به قاسم ایران فکر نکنید بلکه باید به قاسم خاورمیانه ودر گام بعد به قاسمی فراتر از خاورمیانه فکر کنید . شما همه ظرفیتهای این کار را دارید.بنده در نشست مدیران نفت عرض کردم توسعه جوامع بشری چند پایه دارد.پایه اولش بدون تردید نظام سیاسی است. نقش نظامهای سیاسی در توسعه جوامع بشری نقش بسیار مهمی است که می بینید در کشورها,همین کشورژاپن به عنوان مثال که امروز دومین اقتصاد جهان را در اختیاردارد از یک تحول مدیریتی همزمان با دوره قاجار و امیرکبیر راهش را آغاز کرد منتها او راهش ادامه پیدا کرد ولی حرکت پرشتاب امیرکبیر متوقف شد.این راه آغاز شد و امروز هم در این جایگاه قرار گرفته است. نظام سیاسی مستقل,نظام سیاسی که مدیران با ظرفیتهای علمی،عقلانی ومدیریتی بالا نقش بسیار مهمی دارند که این نظام امروز دراختیار ماست.
بنده به عنوان یک برادر کوچکتر که در فضای مدیریتی کشور هستم عرض می کنم اصلا در هیچ نقطه ای نیست که در مورد فرامرز کشور ما بتوانند اشاره ای بکنند چه برسد به اینکه تصمیم بگیرند.دیدید همین موضوع هسته ای تمام کشورها را متوجه کردند راهبرد ایران هیچ تغغییری نکرد واین کار بزرگی است.
امروز دنیا اگر تصمیم بگیرد راهبرد کشوری را تغییر بدهد قطعا موفق خواهد بود هرکشوری را ولی در مورد ایران موفق نشدند.درکنار این سرمایه،سرمایه نیروی انسانی است. ما از سرمایه نیروی انسانی عالی،باذکاوت وهوشمند برخورداریم.این سرمایه واقعا در اختیار دیگران نیست. شما حتما ملاقات های خارجی داشتید دیدارهایی که داشته باشید می بینید که اصلا سطح توانایی متفاوت است درعرصه رقابت آنچه باعث شد جلو برویم ذکاوت ماست وگرنه دانش آنها ، تجربه آنها و ساختارهایی که از آنها حمایت میکنند قابل مقایسه با ما نیست . اما در هر میز مذاکره ای که می نشینیم ذکاوت و فکر و اندیشه ایرانی است که موجب موفقیت می شود . بالاخره نیروهای عالمی در این سه دهه انقلاب تربیت شده اند . نیروی انسانی در اختیار ماست سرمایه بسیار بزرگی است و در کنار این سرمایه نیروی انسانی منابع عظیم غیر انسانی قرار دارند که پیشاپیش همه منابع انرژی است . مطمئن باشید نیم قرن آینده متعلق به کسانیست که انرژی فسیلی در اختیاردارند و نیم قرن بعد و یا قرنهای بعد در اختیار کسانی که دانش هسته ای نه تنها نیرو گاههای هسته ای بلکه تولید سوخت هسته ای را در اختیار دارند . آینده متعلق به آنهاست و ما هر دو را در اختیار داریم . آن زمان که با توجه به افزایش نیاز های فسیلی و کاهش منابع پول ، خدا می داند قیمت هر بشکه نفت به چه میزان افزایش می یابد در سال 2035 پیش بینی است که نیاز به انرژی روزانه به حدود 115 میلیون بشکه افزایش پیدا خواهد کرد امروزه مصرف انرژی در جهان در حدو 85 میلیون بشکه است این در حالی است که مخازن بشدت در حال کاهش است یعنی حد اقل حدود 30 میلیون بشکه در روز نیاز روزانه افزایش پیدا میکند . ما از کشور هایی هستیم که آنزمان این ذخایر عظیم را در اختیار داریم ذخایر عظیم گاز که نسبتا عمر طولانی تری دارند در اختیار ماست بنابراین شرایط بسیار خوبی داریم برای رشد و توسعه این سرمایه هایی که در اختیار ماست . از نیروی انسانی عالم استفاده ببرید و ان شاء ا... در توسعه اقتصادی کشور نقش برجسته ای را ایفا کنیم .
بحث شرکت قاسم ایران و شرکتهای مشابه ، یک کار بسیار مهم و ارزشمندی است اگر میخواهیم در چرخه اقتصاد کشور ، تولید بازار با توسعه روبرو شود هر چقدر می توانید این کار ارزشمند را جدی تر باید به این امر بپردازیم . لذا ما از در باز در هیئت مدیره به این تصمیم رسیدیم که از نقاطی که حتما باید به توسعه آن فکر کنیم شرکت قاسم ایران است. این اولویت اول ماست و خوشبختانه موفقیتی که شما سروران گرامی در این چند ساله بدست آورده اید بیانگر این واقعیت است. در سال 1388 آمار فروش قاسم ایران 370 میلیارد بوده ، در سال 89 به 406 افزایش پیدا کرده و در سال 90 به 610 میلیارد رسیده و امیدواریم در سال 91 به 1000 میلیارد برسیم ان شاء ا... .  این رشد نقشش در رشد و توسعه مجموعه مینوست . امروز اگر آقای مهندس قدری گزارش بدهند از موفقیتهای خودشان در مجموعه خرمدره که واقعا بعنوان یک مدیر موفق نقش موثری را در تحولات این بنگاه داشته اند گزارش ایشان صرفا گزارش از موفقیت خرمدره است ارتباطی هم با پارس مینو پیدا نمی کند مگر در یک حوزه محدود . یا در داروئی جناب آقای فرهبد و دکتر سجاده چی . اما وقتی شما میگوئید در مرز فروش 1000 میلیارد هستید گزارشی است از موفقیت مجموعه ای از تولید کنندگان یعنی موفقیت خرمدره ، پارس مینو و بنگاههای مجموعه ما و دیگر شرکتهای خارج گروه . این خیلی متفاوت است لذاست که باید نگاهمان به قاسم ایران نگاهی متفاوت باشد. شما نقشتان در حوزه مدیریتی تولید کنندگان نقش بسیار مهمی است نقش شما در مدیریت مصرف کنندگان هم نقش محوری است هم تولید را می توانید اصلاح کنید و هم مصرف را میتوانید اصلاح کنید علامتهایی که شما به تولید کنندگان کالا میدهید این علامتهاست که نقشه راه فرا راه آنها را ترسیم میکند علامتهایی که شما به بازار مصرف می دهید نقشه راه آنها را روشن میکند و این علامتها باید درست باشد تا شما موفق باشید.و الا خود شما اولین آسیب را می بینید . وقتیکه بنگاهی است که از سال 88 تا 91 به حدود سه برابر رشد رسیده است یعنی از 370 به مرز 1000 باید به این نقطه توجه کرد علاوه بر این عرض کردم که نقشش در زنجیره اقتصادی کشور نقش کلیدی میباشد لذا امیدوارم که با زحمات شما بزرگواران و سروران عزیز ، برادر ارجمندم جناب آقای مدرس نیا و برادر ارجمندم جناب آقای خدر نژاد که از عزیزان آزاده با کارنامه ارزشمند در خدمتشان هستیم و شما سروران و مدیران گرانقدری که این مجموعه را مدیریت میفرمائید امیدوارم که این بنگاه با رشد و حرکت پر شتاب خودش به عزت و اقتدار جمهوری اسلامی و حمایت از کار و سرمایه برسد لذا میتوان این شعار را شعار قاسم ایران قرار داد که رشد و توسعه قاسم ایران به معنای حمایت از تولید و کار و سرمایه ایرانی است  یا حمایت از تولید و کار و سرمایه ایرانی با رشد و توسعه شرکت قاسم ایران .
این واقعیت که این بنگاه اگر رشد نماید حمایت از تولید و کار و سرمایه ایرانی معنا پیدا میکند ان شاء ا... عرض کردم در ایران ، خاور میانه ، آسیا و سطح جهان ان شاء ا... در آینده نزدیک من فکر میکنم میشود گفت در یک دهه آینده ما میتوانیم این افقها را فرا رویمان ببینیم . من نمیدانم که حوزه اختیارات مدیران ارشد قاسم در استانها چه میزان است اما این موضوع هم یکی از موضوعات گفتگوی آینده شما میتواند باشد و با یک نگاه ویژه ای به این حوزه اختیارات و یک مقدار تفویض اختیارات یک عرصه جدیدی از رقابت بین مدیران ارشد این بنگاه خلق بشود. البته این حتما یک حوزه ای از اختیارات هست اما شاید بتوان یک نگاه ویژه ای را داشت برای یک رقابت جدی .
بنده فکر میکنم که برای توسعه کشور باید ما به نقطه ای برسیم که استانداران ما از اختیارات ویژه ای برخوردارباشند ما امروز منابع مالی استانها را برای آنها تامین میکنیم حوزه های مصرفش را برای آنها تعریف میکنیم آنها هم مجری مصوبات ما هستند. اما اگر مدیران ارشد استانها اینها باشند که بتوانند در افزایش سهم در آمدشان نقش داشته باشند و درآمد را آنها تعریف کنند در بعضی استانها در آمد های مالی آنها پاسخگوی نیاز آنهاست و اضافه هم می آید و اگر این استاندارها  اختیار داشته باشند درآمدهای مالیاتیشان را در استان مصرف کنند به یک نقطه ای که رسید اضافه اش را مرکز بگیرد ما در آن استانها  که درآمدهای مالیاتی آنها جواب نمیدهد کمک بکنیم اما آنها هم تلاش بکنند برای اینکه درآمدهایشان را افزایش بدهند اختیار داشته باشند  اگر مثلا استاندار سیستان میدانست که اگر درآمدهای مالیاتی اش را افزایش بدهد چه تحولی پیدا میکند بدانید که 10 جلسه با آقایان اوحدی و مدرس نیا تا حالا گذاشته بود که شما این کار را در اینجا شروع کرده اید و باید آن را توسعه بدهید اما امروز شاید اهمیت جدی ندهند چون درآمدهایشان از تهران تامین میشود اما باید فعال بشود تا این استان را به یک بنگاه اقتصادی تبدیل کند . اگر یک تعریفی بشود از اختیارات تا یک رقابت جدی و سختی بین مدیران این شرکت در استانها شکل بگیرد و این نباشد که بگویند هر چقدر کالا به ما دادید ما هم توزیع میکنیم و هرچه هم که ندادید توزیع نمیکنیم . یک نگاه ویژه ای به این نقطه شاید نقش مهمی در تحول این بنگاه اقتصادی داشته باشد. بنده خیلی خوشحالم که در مجموعه ای که کار میکنید به این مجموعه اعتقاد دارید و اعتماد دارید و امیدوارم که مجموعه کشور چه در حوزه های سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی مبدل بشود به چنین فضایی تا شاهد تحول همه جانبه و رو به جلو باشیم ، این کار قطعا دست یافتنی است . بنده بارها عرض کردم مشکل اساسی ما مشکل مدیریتی است . مگر ما فراموش کرده ایم که الان دور این میز مدیرانی هستند که بیش از 2 دهه در این مجموعه بنگاه اقتصادی مینو حضور دارند . این 2 دهه را باهم مقایسه کنند : یک دهه هر روز که جلو میرفت بر نا امیدیها افزوده میشد هرساعتی که میگذشت به نقطه پایان عمر این بنگاه نزدیکتر می شدیم غیر از این است ؟ و یک دهه هر ساعتی که گذشته بر امید و نشاط و آینده امید بخش این بنگاه افزوده شد . این 2 دهه را باهم مقایسه کنید . چه تحولی باعث شده ؟ بنده محضرتان عرض میکنم جز مدیریت هیچ امر دیگری نبوده ، اگر احیانا بنده هم یک مقداری انجام وظیفه داشتم که نقشم بسیار کمرنگ بوده برمیگردد به مدیریتی که در این مجموعه حضور دارند یعنی نقش مدیریتی گروه با موفقیت از همه ظرفیتها و امکانات توانسته است به شکل مناسب در جهت توسعه گروه بهره برداری نماید و الا در گذشته چرا اینگونه انجام نشد ؟ بنده برای همه شما عزیزان خصوصا برادران و سروران گرامیم جناب آقای مهندس اوحدی و جناب آقای مدرس نیا ، برادر بزرگوارم جناب آقای مهندس نعمت پرور و همه عزیزان آرزوی موفقیت روز افزون دارم.
و السلام علیکم و رحمت الله و برکاته