فصل الخطاب دکتر عباسیانفر به شرکت های گروه: جز افزایش سود هیچ نتیجه ی دیگری قابل قبول نیست

فصل الخطاب دکتر عباسیانفر به شرکت های گروه: جز افزایش سود هیچ نتیجه ی دیگری قابل قبول نیستدکتر عباسیانفر مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان با اشاره به جامعه ی بزرگ و شریف آزادگان گفت: ما امسال سودی به سهامدار ندادیم یعنی سود ناچیزی که حاصل سال گذشته بود، تقسیم نشد، بنابراین امسال باید با تمام وجود به سمت سود دهی حرکت کنیم تا بتوانیم کام آزادگان سرافراز را شیرین کنیم.

مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در جمع مدیران و رؤسای شعب قاسم ایران  کل کشور با اشاره به این مطلب که صاحبان سهام سرمایه بزرگی را در اختیار شما قرار داده اند گفت: این  سرمایه قطعاً باید منجر به سود شود. این صحبت که ما زیان کردیم به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست و ما با کسی که در زمینه انتفاع رساندن به جامعه ی سهامداران کوتاهی کند، عقد اخوت نبسته ایم.

دکتر عباسیانفر با اشاره به این مطلب که اگر شرکت قاسم ایران نتواند انتظارات را برآورده کند، من مجبورم از طریق دیگری عمل کنم، ادامه داد: با زبان عامیانه بگویم من پایان سال فقط نگاه می کنم که شما و شرکت های تولیدی چه سودی به سهامدار می دهید. از آنجایی که من باید پاسخگوی هیات مدیره و سهامداران باشم، باید این بنگاه اقتصادی با این وضع، سود بدهد و غیر از سود و پرداخت آن به سهامداران هیچ نتیجه ی دیگری را حتی از خودم هم نمی پذیرم.

مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان با اشاره به اینکه گروه مینو بحران بسیار سخت و بی نظیری را پشت سر گذاشته است، گفت: مجموعه ما و خصوصاً شرکت قاسم ایران سال بسیار بدی را شروع کرد؛ در فروردین ماه سال جاری تنها حدود 35 درصد بودجه را توانستیم محقق کنیم و نسبت به فروردین ماه سال 1396، حدود 42 درصد کاهش فروش داشتیم. تقریباً از ابتدای سال ما درگیر موضوع خروج آمریکا از برجام و شروع شرایط حاد و بزرگ اقتصادی بودیم. در اوایل خرداد ماه با چالش اعتصاب کامیون داران مواجه شدیم و علاوه بر این، خریدهای شرکت قاسم ایران که پیش از این با مهلت دو، سه و یا چند ماهه انجام می شد می بایست به صورت نقدی و حتی پیش خرید انجام می گرفت.

دکتر عباسیانفر ادامه داد: واقعیت این است که گروه صنعتی مینو بحران بسیار سخت و بی نظیری را پشت سر گذاشته است. جلسات متعددی را برای خروج از بحران برگزار کردیم و باید به این جمع بندی می رسیدیم که آیا به تولید ادامه دهیم یا اینکه مواد اولیه خود را ذخیره کنیم؟ اگر بخواهیم مواد اولیه تهیه کنیم، نقدینگی آن را از کجا تامین کنیم؟ در نهایت با کمک مدیریت قاسم ایران و همکاران محترمشان، توانستیم اوراق اخذا را دریافت کنیم و این اوراق را به پول تبدیل کرده و صرف خرید مواد اولیه کنیم.


 

 

 

مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در ادامه به بحث اصلاح قرارداد های بین شرکت های تولیدی و شرکت قاسم ایران پرداخت و گفت: از خرداد ماه که بنده در شرکت مستقر شدم و جدول پرداخت های شرکت قاسم را ملاحظه کردم متوجه شدم که فروردین و اردیبهشت ماه نه تنها از معوقات چیزی پرداخت نشده بلکه در مجموع این دو ماه 16 میلیارد و 800 میلیون تومان به بدهی های معوق شرکت قاسم ایران اضافه شده است. از آنجایی که شرکت قاسم ایران اعلام می کرد ما نمی توانیم با این قراردادها به تعهدات خود عمل کنیم جلسات متعددی را با شرکت های تولیدی گروه برگزار کردیم و در نهایت تصمیم بزرگی گرفتیم که منجر به بهبود شرایط و برقراری انضباط مالی فی مابین شرکت ها شد. از حدود 120 میلیارد تومان بدهی معوق به شرکت های گروه، فقط 41 میلیارد تومان باقی مانده است که رقم بزرگی نیست. همچنین ما موفق شده ایم مبلغ یکصد میلیارد تومان از تسهیلات بانکی را پرداخت کنیم و در حال حاضر فقط 67 میلیارد تومان بدهی بانکی باقی مانده است.

 مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان ادامه داد: الحمدلله به همت مدیران شرکت قاسم ایران انضباط مالی خوبی در گروه برقرار شده است، هزینه ها تا حدودی مهار شده اند و موضوع اصلاح منابع انسانی به خوبی انجام گرفته است، این ها کارهایی است که هر کدام به جای خود قابل تقدیر است. آن چیزی که در قاسم اتفاق افتاده است رویکرد سودآوری است.

دکتر عباسیانفر با اشاره به اینکه ما یکسری کاستی ها در مجموعه داریم که باید به سرعت آن ها را مرتفع کنیم، گفت: شرکت های تولیدی گروه دارای نواقصی هستند که به هر طریقی که شده مورد اصلاح قرار خواهند گرفت؛ مواردی همچون قیمت، بسته بندی، کیفیت محصول و تنوع محصول را به تدریج حل خواهیم کرد. در حال حاضر بالغ بر 34 درصد ظرفیت خالی در خطوط تولید شرکت ها داریم که این قابل پذیرش نیست؛ تلاش خواهیم کرد که شرکت های تولیدی ما تولید خود را به حداکثر برسانند و شرکت قاسم ایران هم باید این آمادگی را داشته باشد که این ظرفیت ها را جواب دهد در غیر این صورت، مجبور خواهم شد این ظرفیت را بیرون ببریم و فکر دیگری برایش بکنیم.

مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان  ادامه داد: موضوع بعدی برنامه ما تولید محصولات جدید در شرکت ها تولیدی گروه است، به زودی به شرکت های تولیدی برنامه خواهیم داد و بودجه در اختیارشان می گذاریم در نتیجه طبق برنامه سه ماهه، شش ماهه و یک ساله باید چند محصول جدید را به بازار عرضه کنند باید تنوع در محصول داشته باشند. این بستر را باید شرکت قاسم ایران ایجاد کند تا شرکت های تولیدی بتوانند محصولات جدید خود را به بازار معرفی کنند.

دکتر عباسیانفر با اشاره به نقش فروشگاه های زنجیره ای در فروش گفت: شما از نقش فروشگاه های زنجیره ای و توسعه ای به خوبی آگاه هستید به زودی باید تکلیف این موضوع را هم مشخص کنیم و با هماهنگی شرکت های تولیدی باید به راهکاری برسیم و موضوع فروشگاه های زنجیره ای را با قید فوریت حل کنیم.

مدیرعامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان با تاکید بر اینکه شرکت قاسم ایران باید نسبت به وصول مطالبات در شعب مختلف خود اهتمام و تمرکز ویژه ای داشته باشد، گفت: موضوع دیگری که بر آن تاکید دارم گستردگی حضور در بازار است ما در خیلی جاها حضور نداریم که فروشگاه های زنجیره ای یک بخشی از آن است، در بررسی که شخصا انجام دادم متوجه شدم در شرق و شمال و بسیاری از مناطق تهران بسیاری از مغازه داران اظهار می کنند که ویزیتور های شرکت قاسم ایران را نمی بینند  لذا از شما می خواهم که بر روی فروشنده ها و ویزیتورهای شرکت بررسی ویژه ای صورت دهید و نسبت به بکارگیری افراد متعهد در این حوزه بازنگری کنید و در صورت نیاز، نسبت به جذب فروشنده های جوان و آموزش آن ها اقدام کنید.

در پایان از تمامی حاضرین در جلسه تشکر می کنم و امیدوارم با قدرت و با برنامه ی جدید  6 ماهه دوم سال را با صلابت بیشتری سپری کنیم.