حضور شرکت قاسم ایران در پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی دمشق

 پنجاه و نهمین نمایشگاه بین المللی سوریه در تاریخ 26 مرداد 1396 به‌مدت 10 روز در مرکز نمایشگاه‌های بین المللی شهر دمشق برگزار گردید.

 

 این نمایشگاه که سابقه برگزاری آن به سال 1954 میلادی می‌رسد، یکی از قدیمی‌ترین نمایشگاه‌های تجاری در منطقه خاورمیانه و بزرگترین رویداد اقتصادی سوریه محسوب می‌شود و اکنون پس از یک توقف 6ساله به‌دلیل جنگ تحمیلی مجدداً در سال جاری با حضور 1500 شرکت از حدود 30 کشور جهان از جمله ایران، روسیه، آلمان، بریتانیا و فرانسه و ... برگزار شده است. برگزاری این نمایشگاه نشانه‌ای از بازگشت آرامش و ثبات به سوریه و شروع روند بازسازی پس از جنگ در این کشور می‌باشد.

 با حمایت ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه کمیته‌ای متشکل از نمایندگان سازمانهای ذی‌ربط جهت هماهنگی و تسهیل حضور فعالان اقتصادی و کارآفرینان ایرانی در این نمایشگاه تشکیل شد و با تشریک مساعی اعضای کمیته بیش از 30 شرکت ایرانی از جمله شرکت پخش قاسم ایران و گروه صنعتی مینو در غرفه‌ای به‌مساحت حدود 50  مترمربع در این نمایشگاه نسبت به معرفی و فروش محصولات و خدمات خود اقدام کرده‌اند. شایان ذکر است غرفه جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان بزرگترین غرفه کشورهای خارجی در سالن شماره 1 در حدود 1500متر مربع در این نمایشگاه قرار داشت.


نمایشگاه سوریه مورد استقبال کم‌نظیر مردم این کشور قرار گرفت. برگزاری این نمایشگاه موجی از  امید به زندگی را در شهر دمشق ایجاد نمود.


در روز نخست نمایشگاه نخست وزیر سوریه عماد خمیس به‌نمایندگی از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه با همراهی سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه جناب آقای ترک آبادی و سایر مقامات سوری و مسئولین سفارت کشورمان از پاویون جمهوری اسلامی ایران و همچنین غرفه شرکت قاسم ایران بازدید کردند. 

  

همچنین وزرای راه، صنعت و تجارت داخلی سوریه نیز روز دوم نمایشگاه از پاویون کشورمان بازدید و با غرفه‌داران ایرانی حاضر در نمایشگاه، بالاخص شرکت قاسم ایران دیدار و گفتگو کردند.همچنین به منظور بازار سنجی خاستگاه کالای ایرانی در بین مردم منطقه و معرفی محصولات و خدمات شرکت قاسم ایران و بررسی سلایق مردم سوریه و کشور لبنان مدیران شرکت قاسم ایران با حضور در این بازارها اقدام به مذاکره با تجار و کسبه و بازرگانان این کشورها نمودند.از ویژگی های مهم این نمایشگاه بازتاب جهانی و حضور شبکه های مختلف خبری از جمله BBC، العالم، شبکه های سوریه، عراق، تسنیم و همچنین صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برای پوشش خبری این نمایشگاه بین المللی بود.