بیست و سومین سمینار هم اندیشی مدیران و روسای شعب شرکت قاسم ایران برگزار گردید.

بیست و سومین سمینار هم اندیشی مدیران و روسای شعب شرکت قاسم ایران در روز جمعه، 19مهر ماه سال جاری در سالن اجتماعات ساختمان ساندوز برگزار شد و اهداف، چالش ها و سیاست های اصلی شرکت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

 

دکتر عباسیانفر: ما متعهد به حفظ سرمایه سهامداران هستیم.

بیست و سومین سمینار هم اندیشی مدیران و روئسای شعب شرکت قاسم ایران در روز جمعه نوزدهم مهر ماه سال جاری در سالن اجتماعات ساختمان ساندوز برگزار شد و اهداف، چالش ها و سیاست های اصلی شرکت مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت قاسم ایران در این جلسه دکتر عباسیانفر، مدیر عامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان با اشاره به شصتمین سال فعالیت گروه صنعتی مینو اظهار داشت: شرکت مینو مانند درختی است که نهال سالم آن از ابتدا با استواری کاشته و پرورش داده شده است و به قول قرآن که می فرماید: گفتار و کردار درست و شایسته مانند درخت سالمی است که ریشه هایش در دل خاک فرو رفته، ساقه آن بر روی زمین استوار و شاخ و برگش به آسمان کشیده شده است و همه از آن درخت بهره مند میشوند. مجموعه مینو در طول این60 سال، فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته و اکنون به ساحل امن رسیده و ما به یک ثبات خویی دست پیدا کرده ایم. نگهداری و شکر گزاری این نعمت نیازمند تلاش، کوشش و هم دلی تمام ارکان مجموعه است و درصورت تحقق این عناصر، قطعا این درخت تنومند، بارورتر خواهد شد.

دکتر عباسیانفر با اشاره به صیانت از ارزش ها و دست آورد های گروه صنعتی مینو گفت: مستحضرید که هلدینگ اقتصادی و خودکفایی آزادگان، یک هلدینگ سرمایه گذاری است . وظیفه یک شرکت سرمایه گذاری صرفا بنگاه داری نیست و خصوصیاتی دارد که باید به آن سمت حرکت کنیم؛ یکی از اهداف و ماهییت چنین سازمانی این است که در حوزه های مختلف و مناسب، سرمایه گذاری کند و با این کار عملیات اقتصادی مورد نظر خود را انجام دهد.

مدیر عامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان ادامه داد: در سال های گذشته توجه ویژه ای به موضوع ارزش سهام چه در شرکت مادر و چه در شرکت های فرعی نکردیم و به صورت تخصصی به این مقوله نپرداختیم؛ اما از تیر ماه سال گذشته با عنایت و توجه ویژه به موضوع سهام، با تشکیل تیم های مدیریتی جدید، گام های بلندی برداشتیم و در همان اوایل کار، نامه ای را به شرکت های بزرگ خود زدیم و از آنها خواستیم تا بخشی از نقدینگی خود را در اختیار شرکت معین آزادگان به عنوان سبدگردان قرار دهند و این شرکت عملیات سبد گردانی، معامله و خرید و فروش سهام را انجام دهد . با این رویه رشد و شکوفایی قابل توجه ای در سهام شرکت های گروه محقق گردید .

دکتر عباسیانفر با اشاره به اقدامات بزرگ صورت گرفته در مجموعه گروه صنعتی مینو، گفت: در ابتدای سال 97 تاکنون ارزش سهام قابل معامله ما در بازار سرمایه چندین برابر شده است که اگر میخواهیم این سرمایه را حفظ کنیم باید بیشتر تلاش کنیم و نگاه بنده و هیئت مدیره خودکفایی آزادگان به تلاش و عملکرد شما در حوزه پخش و تولید دوخته شده است. ما ملزم هستیم که سرمایه مردم و کسانی که به ما اعتماد کرده اند را به بهترین شکل ممکن حفظ کنیم و پاسخ اعتماد آنها را بدهیم.

مدیر عامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان افزود: بایدکار کنیم و سود بیشتری ایجاد کنیم؛ ما در بازار سرمایه جزو شرکت های پیشرو و شفاف هستیم و باید این روند را حفظ کنیم؛ برنامه های بزرگی در آینده داریم تا این شرکت به جایگاه ویژه ای دست پیدا کند و هیچگاه نباید به وضعیت فعلی خود راضی باشیم؛ قصد داریم مجموعه های دیگری را به گروه ملحق کنیم و این نیازمند این است که چابک تر باشیم.

دکتر عباسیانفر با اشاره به موضوع تجدید ارزیابی دارایی های گروه گفت: از سال گذشته موضوع تجدید ارزیابی دارایی های شرکت ها در دولت و مجلس شورای اسلامی مطرح گردید و نهایتا " قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی برای رفع نیاز های کشور " در اردیبهشت ماه سال جاری در مجلس شورای اسلامی تصویب و در خرداد ماه ابلاغ شد. در ادامه مکاتباتمان را با سازمان بورس انجام دادیم، البته قبل از آن بررسی کردیم که این موضوع چه منافع و چه آسیب هایی برای گروه دارد و با متخصص و کارشناسان مجرب مشورت های بسیار زیادی کردیم و تمام خطرات این کار را در نظر گرفتیم؛ چون دنبال این بودیم که کمترین ریسک را به شرکت وارد کنیم لذا تجدید ارزیابی را صرفا از زمین املاک انجام دادیم .انشاالله به زودی گزارش خود را برای کلیه شرکت ها روی کدال خواهیم گذاشت و بعد از اینکه سازمان بورس به ما جواب دهد، مجمع عمومی فوق العاده را برگزار می کنیم و از این منبع افزایش سرمایه را خواهیم داشت و تصور من این است که در گروه اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

مدیر عامل شرکت اقتصادی و خودکفایی آزادگان در پایان سخنان خود به اهمیت افزایش فروش تناژی اشاره کرد و افزود: با حضور جناب مهندس خزرایی بسیار خوبی در مجموعه گروه ایجاد شده است . نباید سیاست های کلان شرکت قاسم ایران و اینکه قاسم ایران یک شرکت پخش مویرگی است را فراموش کنیم که در این موضوع روئسای شعب تاثیرگذار هستند و باید مشتری های خود را افزایش دهید و خواهش بنده این است که از این ریل خارج نشوید.

 

مهندس خزرائی مدیرعامل شرکت قاسم ایران، در شروع سخنان خود ضمن خوشامدگویی خدمت میهمانان گرامی و مدیرعامل محترم شرکت خودکفایی و اقتصادی آزادگان جناب آقای دکتر عباسیان فر و همچنین فاتحه ای نثار روح سه نفر از همکاران مرحوم شرکت قاسم ایران که در چند ماه گذشته و در حین خدمت رسانی در سانحه دلخراش تصادف از بین ما رفتند قرائت نمودند.

 

مهندس خزرایی: اساس بنیانگذاری شرکت قاسم ایران براساس پخش مویرگی و خرده فروشی می باشد.

مهندس خزرائی در سخنان خود اذعان داشتند شرکت قاسم ایران یک شرکت مویرگی و خرده فروشی می باشد و ما ذاتا عمده فروش نیستیم. که اگر ما عمده فروش بودیم نیاز به داشتن شعب در سرتاسر کشور نبودیم، نیازی به این انبارهای بزرگ و ناوگان عظیم نبود. اساس بنیانگذاری شرکت قاسم ایران براساس پخش مویرگی و خرده فروش بودن آن است. در کل باید گفت ما در کنار پخش مویرگی و خرده فروشی، عمده فروشی هم داریم ولی عمده فروشی مدیریت شده که باعث کاهش خرده فروشی و پخش مویرگی نمی گردد. عمده فروشی بالانس کننده هزینه ها وسود می باشد. و هزینه پخش و توزیع را کاهش می دهد. ما می بایست عمده فروشی را در جاهایی انجام دهیم که خودمان به هردلیلی نمی توانیم در آنجا حضور داشته باشیم. این امر می بایست با نظارت کامل باشد تا لطمه ای به پخش مویرگی خودمان وارد نکند.

مهندس خزرائی: یکی از راهکارهای افزایش فروش، رفتن به سمت مشتریان جدید می باشد.

مدیرعامل شرکت قاسم ایران گفت، پخش مویرگی هزینه بسیار زیادی برای شرکت دارد و هزینه پخش مویرگی از عمده فروشی به مراتب بیشتر است. ولی رسالت شرکت قاسم ایران پخش مویرگی و خرده فروشی می باشد. ایشان خطاب به حضار جلسه گفتند، اینجا سوالی که باید از خود پرسید این است که، آیا همه مشتریان دوست دارند از شرکت قاسم ایران خرید انجام دهند، قطعا جواب منفی خواهد بود. زیرا یکسری از مشتریان نمی خواهند به هر دلیلی مایل به خرید از شرکت قاسم ایران نیستند و یا اینکه از خدمات شرکت قاسم ایران رضایت ندارند. اینجا دو راه داریم که یا از این مشتریان غافل شویم و یا کالا را از طریق واسطه به آنان برسانیم. این وظیفه ما است که با ارائه خدمات بهتر، مشتریان جدید به شرکت اضافه نمائیم. ایشان با بیان اینکه شرکت های بزرگ لبنیاتی حدود 230هزار مشتری فعال دارند اعلام نمودند که، ما نباید از این مشتریان غافل شویم و با افزایش مشتریان جدید می توانیم به اهداف والای خود که همان فروش 4000میلیاردی است، برسیم.

مهندس خزرائی: استاندارد جذب نیروی انسانی ما داینامیک است.

مهندس خزرائی در ادامه سخنان خود در بحث استخدام و جذب فروشنده اعلام کردند، استاندارد جذب نیروی انسانی ما داینامیک است. و براساس عملکرد شعبه استخدام و یا تعدیل صورت می گیرد. براین اساس هر شعبه هرچقدرمشتری بیشتری داشته باشد به همان نسبت فروشنده بیشتری خواهد داشت. ایشان با اشاره به اینکه سال قبل بازار تقاضا و امسال بازار عرضه می باشد. اظهارداشتند هر شرکتی که خدمات بهتری ارائه نماید فروش بهتری خواهد داشت. امسال با افزایش قیمت کالاها، طبیعتا سود بیشتری به نسبت ریالی نصیب شرکت ها گردید. ولی این سود حاصل فروش بیشتر  مقداری نبوده و صرفا بابت افزایش قیمت کالاهاست. با اینکه اولین شاخص سنجش یک شرکت میزان سودآوری آن می باشد ولی شرکت پخش علاوه بر سود می بایست به فکر حفظ و توسعه سهم بازار خود از طریق توسعه فروش باشد که یکی از راه های آن افزایش مشتریان و حفظ مشتریان وفادار سازمان می باشد.

مدیرعامل شرکت قاسم ایران با بیان اینکه حضور گرم جناب آقای دکتر عباسیان فر باعث ایجاد انگیزه در مدیران و روسای شعب خواهد بود و باید از این فرصت استفاده نمایم و جلسه پرسش و پاسخ و هم اندیشی را با حضور ایشان انجام دهیم. ایشان از حضار جلسه خواستند مشکلات و چالشهای شعب تحت نظر خود را بیان نمایند تا با هم اندیشی و هم افزایی بر مشکلات غلبه کنیم. در این خصوص مهندس خزرائی اعلام نمودند در وضعیت فعلی می بایست از فرصت ها به نحو احسن استفاده نمائیم.

درفشی: سرمایه در گردش شرکت قاسم ایران بعد از سالها در 6ماهه اول سال98 مثبت گردیده است.

در ادامه جلسه معاونت محترم مالی و اداری شرکت قاسم ایران جناب آقای درفشی در سخنان خود ضمن تشریح عملکرد مالی شرکت در 6 ماهه اول سال بیان نمودند با ارائه گزارش عملکرد مالی، ما به نقاط ضعف و قوت خود پی می بریم و با مشاهده ضعف های عملکردی خود برای 6 ماهه دوم سال، می توانیم نقاط ضعف خود را به نقاط قوت تبدیل کنیم. ایشان با تشریح صورت های مالی شرکت قاسم ایران در 6 ماهه اول سال اذعان داشتند برای اولین بار در 10 سال گذشته سرمایه در گردش شرکت مثبت گردیده است. ایشان بیان نمودند در حال حاضر شرکت قاسم ایران هیچگونه بدهی معوق به تامین کننده و سیستم بانکی (تسهیلات) نداریم و این امر در چند سال گذشته بی سابقه می باشد.

معاونت  مالی و اداری شرکت قاسم ایران بیان داشتند، استفاده از جریان نقدی عملیاتی برای شرکت های پخش نقطه قوت می باشد. هزینه پخش در شرکت پخش حدودا 8درصد می باشد و این عدد خیلی عدد بالای می باشد و ما می بایست از سایر روش ها هزینه های خود را جبران نمائیم که یکی از از این روش ها استفاده ازجریان نقدی می باشد. اگر زمانی جریان نقدی شرکت پخش دچار اختلال گردد، سایر عملکردهای شرکت را تحت تاثیر می گذارد. ایشان در ادامه سخنان خود، در مورد شرکت های غذایی اعلام داشتند، که اوج حرکت این شرکت ها از نیمه دوم سال می باشد. بنابراین هر زمانی استراتژی خاص خودش را می خواهد و می بایست منعطف باشیم و همیشه انعطاف لازم را در هر زمان برای برای انجام هر کاری را داشته باشیم. ایشان با اشاره به عملکرد خوب شعب در 6ماهه اول سال نسبت به چند سال گذشته، ابراز امیدواری کردند که در 6ماهه دوم سال بهتر از شرایط امروز باشیم و خطاب به روسای شعب اعلام داشتند، ما باید به پتانسیل بالای خود و شرکت ایمان داشته باشیم.

آقای درفشی در ادامه سخنان خود در مورد تامین مواد اولیه برای شرکت های تولیدی، بیان داشتند در حال حاضر تامین مواد اولیه برای شرکت های تولیدی بسیار سخت می باشد، بطور مثال برای تامین مواد اولیه ای مثل گندم، می بایست بصورت نقدی وجه را پرداخت و بعد از یک ماه کالا را دریافت نمائیم و ما نباید اجازه بدهیم کالاها و محصولات تولید شده، خیلی راحت به ضایعات تبدیل شود. ایشان با بیان اینکه بحث وصول و فروش نقدی باعث شده کار فروشندگان و شعب سخت شود، ولی باید گفت این امر باعث شده تاثیر مثبتی در عملکرد شرکت بگذارد.


 

در ساعت 13.30 جلسه جهت اقامه نماز جماعت و صرف ناهار به مدت یک ساعت تعطیل گردید. و بعد از اقامه نماز و صرف ناهار سیمنار مجددا راس ساعت 14.30 برگزار گردید.

در ساعت 14.30 جلسه با حضور مدیران و روسای شعب ادامه یافت و آیین نامه جدید جایزه فروش و پورسانت، توسط آقای حاج محمد مدیر محترم برنامه ریزی شرکت قاسم ایران ارائه گردید. ایشان با تشریح کامل این آیین نامه ابراز امیدواری کردند که در پرداختی جایزه فروش فروشندگان با شفافیت و عدالت همراه خواهد بود و همچنین فروشندگان بصورت آنلاین هر لحظه می توانند میزان جایزه فروش خود را مشاهده نمایند.

در ادامه سمینار جلسه پرسش و پاسخ برگزار گردید و  روسای محترم شعب به بیان دیدگاهها و مشکلات پرداخته و تیم مدیریتی با سعه صدر پاسخگوی این عزیزان بودند. 

در انتها مدیریت محترم عامل شرکت قاسم ایران جناب آقای مهندس خزارئی ضمن تشکر از میهمانان گرامی و با بیان نظرات تکمیلی خود، در خصوص افرایش سطح فروش محصولات غذایی رهنمودهای لازم را ارائه نمودند. و ابراز امیدواری کردند که با همیت و تلاش همکاران در ستاد و شعب تا آخر سال به اهداف والای خود دست یابیم.

در ساعت 1800 سمینار فوق با گرفتن عکس یادگاری به پایان رسید.